Rewaloryzacja i przebudowa budynku przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu
Na Ostrowie Tumskim występuje niespotykana w żadnym innym miejscu koncentracja zabytków o unikatowym znaczeniu.
Gmach Orphanotropheum, dawnego sierocińca, w czasie wojny odniósł stosunkowo niewielkie uszkodzenia murów, ale za to istotne zniszczenie tynków, sztukaterii i kamieniarki. Odbudowany został jeszcze w 1945 - 1946 r., na rekonstrukcję elewacji czekał zaś do 1954 roku. W latach 1970 - 1972 przeprowadzono remont, dokonując niewielkich zmian w układzie wnętrz.
Z dnia na dzień pięknieje gmach barokowego Orphanotropheum, na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Do końca roku będzie można podziwiać go w pełnej krasie, a stało się to możliwe dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pomysłodawcą projektu pn. „Rewaloryzacja i przebudowa budynku przy ul. Katedralnej 4, pl. Kościelny 4 we Wrocławiu”, a także jego realizatorem jest Archidiecezja Wrocławska.
W tym roku budynek przy ul. Katedralnej 4 doczekał się kompleksowej renowacji, dzięki której znów będzie można w pełni korzystać z jego turystycznego potencjału. Projekt przewiduje utrzymanie dotychczasowej funkcji użyteczności publicznej. Zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń z adaptacją poddasza pozwoli na wyeksponowanie walorów zabytkowych wnętrz parteru.
W budynku, będzie się mieścić między innymi Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej, Poradnia Rodzinna, Archidiecezjalna Rada Rodziców, Studium Organistowskie, Duszpasterstwo Młodzieży, Radio Rodzina, Klub Inteligencji Katolickiej, Ruch Światło - Życie.
Przywrócenie dawnej świetności obiektu, wpisanego do Rejestru Zabytków, to ogromna, wielomilionowa inwestycja, które nie byłaby możliwa bez wsparcia środków unijnych. Beneficjentem i operatorem projektu odpowiedzialnym za prawidłową realizację projektu na etapie inwestycji i eksploatacji, a także stroną zawieranego kontraktu o finansowanie blisko 70% całego projektu ze środków EFRR jest Archidiecezja Wrocławska
Projekt przewiduje dostosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych (dźwig osobowy, niwelacja poziomów, podjazdy do budynku, WC dla niepełnosprawnych).
Autorzy projektu zakładają, że odwiedzać obiekt będą zarówno turyści, jak i oraz osoby uczestniczące praktykach religijnych. Według prognoz, po zakończeniu realizacji projektu liczba turystów odwiedzających Orphanotropheum wyniesie 5 000 osób w skali roku.
Udostępnij |