Kanonizacja św. Cezarego de Bus - Katecheza powinna być przystępna i wymaga udziału rodziców
W niedzielę 15 maja 2022 r. papież Franciszek ogłosił świętym Cezarego de Bus, Francuza włoskiego pochodzenia, jednego z największych katechistów w historii Kościoła. Błogosławiony żył na przełomie XVI i XVII w. Jako młody człowiek wstąpił do wojska, gdzie dosłużył się stopnia kapitana gwardii królewskiej. Po nawróceniu założył nowe zgromadzenie zakonne Ojców Doktryny Chrześcijańskiej zwanych doktrynariuszami.
Po swoim nawróceniu Cezary chciał naśladować św. Karola Boromeusza, jego styl duszpasterski i katechetyczny. Po przyjęciu święceń kapłańskich gorliwie zabrał się do nauczania prawd wiary. Nie było to łatwe.
Ówczesny świat był w wielkim kryzysie politycznym, społecznym i religijnym. Wraz z reformacją wybuchły podziały, panowała wielka ignorancja religijna – wyjaśnia o. Ottorino Vanzaghi z założonego przez Cezarego de Bus zgromadzenia, na co dzień pracujący w Indiach.
„Dziś znów żyjemy w czasach, gdy z zupełnie innych powodów, takich jak sekularyzacja, wieloetniczność, różnorodność propozycji, ludzie odwracają się od Kościoła. Musimy na nowo odkryć metodologię, która jest dostępna i bliska ludziom – powiedział papieskiej rozgłośni o. Ottorino Vanzaghi. – Powinniśmy więc pracować na dwóch frontach: pierwszy to katecheza rodzinna. Główne dzieło ojca Cezarego nosi właśnie tytuł «Instrukcje rodzinne», a my w naszych parafiach staramy się eksperymentować z formami katechezy rodzinnej, angażując rodziców w wychowanie dzieci w wierze, ponieważ to oni są pierwszymi katechetami. Drugim frontem, nad którym musimy pracować, jest wykorzystanie środków masowego przekazu: dzisiaj nie możemy się bez nich obejść, także jeśli chodzi o ewangelizację."
Cezary (César) de Bus urodził się 3 lutego 1544 w Cavaillon (Prowansja) jako siódme z trzynaściorga dzieci w zamożnej rodzinie swoich rodziców. Pierwszych 30 lat spędził, wiodąc beztroskie, światowe życie, chociaż w wieku 18 lat wstąpił do armii królewskiej i wziął udział w wojnie przeciwko hugenotom. Przełom w jego życiu nastąpił w 1575, gdy znalazł się w Rzymie w czasie trwającego tam Roku Świętego. Pod jego wpływem i dzięki dwojgu świeckim: Antoinette Réveillade – damie do towarzystwa jego rodziny i Louisowi Guyotowi – krawcowi i zakrystianinowi katedry, a także jezuicie ks. Pierre'owi Péquetowi, poczuł w sobie powołanie kapłańskie. W sierpniu 1582 przyjął święcenia kapłańskie, a wzorem dla niego był św. Karol Boromeusz.
W latach 1586-88 był pustelnikiem w eremie św. Jakuba na wzgórzu wznoszącym się nad Cavillon. Oddawał się tam modłom, apostołował wśród okolicznych mieszkańców i poznawał Katechizm "dla proboszczów", wydany na polecenie Soboru Trydenckiego. Uświadomił sobie wówczas wielką wagę nauczania i pogłębiania wiary szerokich rzesz ludzi. Z myślą o tym 29 września 1592 w Isle-sur-la-Sorgue założył Zgromadzenie Ojców Nauki Chrześcijańskiej (doktrynarzy) w celu głoszenia Słowa Bożego i katechizowania przez obfite wykorzystywanie do tego Pisma Świętego przy użyciu prostego, "rodzinnego" języka. Aby ułatwić szerzenie wiary podzielił jej nauczanie na trzy etapy: "nauka mała" – dla dzieci i analfabetów: robienie znaku krzyża, nauka podstawowych modlitw, przykazań, sakramentów i tajemnic wiary; "nauka średnia" – wyjaśnianie prawd wiary w rodzinie, zapoznawanie z Pismem Świętym i Ojcami Kościoła i wreszcie "nauka wielka" – głoszona z ambony w niedziele i święta. Chociaż pod koniec życia stracił wzrok, nadal głosił Słowo Boże i spowiadał. Zmarł 15 kwietnia 1607 w Awinionie. Błogosławionym ogłosił go 27 kwietnia 1975 św. Paweł VI.
Źródło informacji i zdjęcie:
https://www.ekai.pl/franciszek-oglosil-dziesiecioro-nowych-swietych/
Udostępnij |
:: Internetowy System Ankiet
:: Wydział Katechetyczny
:: Kalendarium wydarzeń
Październik
14 października (sobota) - Dzień Edukacji Narodowej
Listopad
15 listopada (środa) - etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej
28, 29, 30 listopada (wtorek, środa, czwartek) - Adwentowe Dni Formacji
Grudzień
7 grudnia (czwartek) - etap szkolny Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie
Styczeń
10 stycznia (środa) - etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej
15-28 stycznia - Ferie zimowe
Luty
29 lutego (czwartek) - etap diecezjalny Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie
luty - Wielkopostne Dni Formacji
Marzec
13-14 marca (środa-czwartek) - etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Kwiecień
4-6 kwietnia (czwartek-sobota) - finał Olimpiady Teologii Katolickiej
10-11 kwietnia (środa-czwartek) - finał Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie
18 kwietnia (czwartek) - etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Maj
7-24 maja - egzaminy maturalne
14-16 maja (wtorek-czwartek) - egzaminy ósmoklasisty
Czerwiec
10-11 czerwca (poniedziałek-wtorek) - finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
12 czerwca - Wspomnienie bł. Natalii Tułasiewicz - patronki nauczycieli w Polsce
21 czerwca (piątek) - Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach
22 czerwca - 31 sierpnia 2024 r - Ferie letnie
Lipiec
lipiec - 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę
lipiec - Obóz wakacyjny dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych korzystającej z programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Sierpień
sierpień - Wrocławskie Dni Duszpasterskie
:: Katechezy i wykaz podręczników
Katechezy
- 2018-2019
Katecheza w 10 minut - 2019-2020
Wielka tajemnica wiary - 2020-2021
Eucharystia Tajemnica sprawowana - 2021-2022
Święci o Eucharystii
Eucharystia – źródłem i szczytem świętowania niedzieli - 2022-2023
Katecheza o Kościele
Obowiązujące w roku szkolnym 2023/2024 podręczniki - zgodne z nową Podstawą Programową katechezy z 8 czerwca 2018 r. - książki wydawnictw: