Trwają prace nad przygotowaniem nowych dokumentów programowych dla katechezy parafialnej i nauczania religii w szkole
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w poniedziałek, 9 grudnia, odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie nowych dokumentów programowych dla katechezy parafialnej i lekcji religii w Polsce.
Podczas 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w czerwcu br., biskupi zdecydowali o dopracowaniu podstawy programowej tak, żeby lekcje religii w szkole i katecheza parafialna były komplementarne. W poniedziałek, 9 grudnia, w Sekretariacie KEP w Warszawie miało miejsce spotkanie związane z przygotowaniem nowych dokumentów programowych. Obradom przewodniczyli bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP oraz bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. W spotkaniu wzięli też udział: bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji oraz Komisji Wychowania Katolickiego KEP i osoby związane z Biurem Programowania Katechezy.
Wyzwania związane z katechezą w parafiach i lekcjami religii w szkołach były głównym tematem obrad biskupów w czerwcu br. Biskupi podkreślili m.in. konieczność odnowy katechezy w jej wymiarze katechumenalnym. "Konieczna jest formacja katechumenalna przed przystąpieniem do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, a także w czasie, gdy rodzice przygotowują się do chrztu ich dzieci. Potrzebna jest także permanentna katecheza dorosłych. Oznacza to, że istnieje również konieczność stosownej formacji katechistów i animatorów. Apel o pogłębienie katechezy parafialnej nie oznacza rezygnacji z lekcji religii w szkole. Są to dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające" - napisali biskupi w komunikacie po obradach. Podkreślili w nim również, że ze względu na dynamiczne zmiany społeczne, lekcje religii w szkołach powinny zyskać mocniejszy wymiar kulturowy, wychowawczy, społeczny i historyczny.
Źródło: episkopat.pl
Udostępnij |
:: Wydział Katechetyczny
:: Kalendarium wydarzeń
Marzec 2025
11 marca (wtorek) - Wielkopostny Dzień Formacji - termin I
12 marca (środa) - Wielkopostny Dzień Formacji - termin II
14 marca (piątek) - Pielgrzymka maturzystów i uczniów na Jasną Górę
28-30 marca (piątek-niedziela) - Olimpiada Teologii Katolickiej - etap ogólnopolski
Maj 2025
17 maja (sobota) - Pielgrzymka katechetów Archidiecezji Wrocławskiej do
Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu - Wrocław-Osobowice
Czerwiec 2025
12 czerwca (czwartek) - Wspomnienie bł. Natalii Tułasiewicz - patronki nauczycieli w Polsce
27 czerwca (piątek) - Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach
28 czerwca - 31 sierpnia - Ferie letnie
Lipiec 2025
1-2 lipca (wtorek-środa) - 88. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę
lipiec - Obóz wakacyjny dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych korzystającej z programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Sierpień 2025
sierpień - Wrocławskie Dni Duszpasterskie
Wrzesień 2025
1 września (poniedziałek) - Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
26-28 (piątek-niedziela) - Pielgrzymka Katechetów do Rzymu - Jubileusz 2025
:: Katechezy i wykaz podręczników
Katechezy
- 2018-2019
Katecheza w 10 minut - 2019-2020
Wielka tajemnica wiary - 2020-2021
Eucharystia Tajemnica sprawowana - 2021-2022
Święci o Eucharystii
Eucharystia – źródłem i szczytem świętowania niedzieli - 2022-2023
Katecheza o Kościele
Obowiązujące w roku szkolnym 2024/2025 podręczniki - zgodne z nową Podstawą Programową katechezy z 8 czerwca 2018 r. - książki wydawnictw: